Start

2019-05-20
Anmälan till Östra MX Serien i Finspång 26 maj sker via ostramx.org
Suck, vi har fortfarande problem med anmälan via Svemo TA.
Därför öppnar vi nu den anmälan vi haft tidigare.
Detta kan medföra enstaka problem med nyligen uttagna fasta nummer och annat som ändrats.
Meddela alla problem till ove.ekengren@indtech.se, 070 620 99 94

En direkt länk till laganmälan finns nu här.


2019-05-17
Klargörande från Östra MX
Östra MX har av kontaktats av flera personer gällande varför Uppsala MK väljer att ställa in sin Stockholmscrosstävling 19/5 medan Mälarfräsen väljer att köra sin tävling i Nyköping 18/5.
Vid Östra MX tävlingsplaneringsmöte 2019 beslutades att klubbarna i Östra själva ska avgöra ifall man ska köra inplanerad tävling eller inte om en allvarlig olycka skett i vår verksamhet.
Det är alltså upp till var och en att själv ta ställning om man vill delta i en tävling på den klubb som väljer att köra sin tävling.

Våra tankar går till den drabbade familjen och till arrangerande klubb med funktionärer vid olyckan


2019-05-16
Tragisk olycka under motocrossträning i Enköping
Tyvärr förlorade vi då en kamrat och förare.
Med respekt för anhöriga, vänner, funktionärer och förare väljer Uppsala MK att ställa in Stockholmscrossen 19 maj.

Våra tankar går till familjen i denna svåra stund.


 

2019-04-15
Tävlingskalender Östra MX serie 2019
27 April Strängnäs AMS
11 Maj Nyköpings MS
26 Maj Finspångs MS
18 Augusti Göta MS
21 September MK Orion
22 September Uppsala MK


2019-04-05
Östra MX fasta startnummer 2019
Fasta nummer och tävlingsanmälan hanteras nu av Svemo TA.
Alla tidigare nummer har lästs in i TA.
Mer information här.


2019-04-02
Utbildning tävlingsledare
Välkommen på utbildning till tävlingsledare, tyvärr med kort varsel.
Som tävlingsledare är du högst ansvarig funktionär på tävlingen, vi tittar närmare på NT.
Sista anmälningsdag: 2019-04-08
Vi startar 9/4 kl 18,00- 21,00 då blir det lite hemuppgifter tills vi fortsätter 14/4 kl 9,30 – 16,30
Bägge dagarna på Scandic Upplands Väsby
Kursledare: Eva Fahlén

Länk till anmälan finns här


2019-04-01
Utbildning barnledare

Anmäl dig till vårens utbildning, tyvärr med kort varsel
För dig som har gått plattform eller grundtränare hos SISU
Sista anmälningsdag: 2019-04-05
Kurstillfällen: 2019-04-07 09:00 – 16:30
Kursplats: Scandic hotell Upplands Väsby
Kursledare: Marcus Marteliusson

Länk till anmälan finns här


2019-01-19
Vi har en plan, daterad och klar
Stort tack till alla deltagare på Östras MX tävlingsplaneringsmöte!

Här finns den kompletta tävlingsplanen för 2019.
Mötesprotokoll finns här.


2018-12-19
Östra MX tävlingsplaneringsmöte 2019
Välkommen på Östra MX årliga tävlingsplaneringsmöte lördag 19 jan kl 9,30-ca 16
på Blommenhof hotel i Nyköping.

På agendan bla.

  • Eventa ambulans
  • Allvarlig olycka
  • Val av medlemmar i Östra MX
  • Information om SC, YMX, MX Outlet och Östra serien
  • Riksfinal för DM deltagare
  • Observationstävling för tjejer som vill köra SM
  • Sist men inte minst 2019 års Tävlingsplanering

Anmälan nu stängd.

För och efternamnKlubbTelefon
Christer HägglundVästerås MK070-9115489
Andreas ErikssonUppsala mk0705556165
Yvonne ArvidssonUpplands Väsby MK0764661458
Lars MöllerUpplands Väsby MK
Christer axemyrSträngnäs AMS0737628929
Lisa EnvallSmk Södermanland0704530571
Oscar KarlssonSmk Södermanland
Niklas WimanSMK Östgöta MC-Förening0763161495
Michael SchwartzSMK Östgöta MC-förening0703520827
Lennart GustafssonSMK Motala+46733208800
Sören ÖstlundSMK Kungsör0705527171
Patrik HellqvistSMK Kungsör070-639 05 18
Anders RingdahlSMK Kolmården0721766576
Johan GustavssonSMK Kolmården0705545113
Tonny NiklusSMK Kolmården0708470016
Tony LarssonSAMS0733503552
Mattias ÄdelSala msk0725656525
Marcus ÄdelSala msk0706491725
Patrik PetterssonÖstra MX070 743 20 22
Camilla BäckströmÖstra MX0704406517
Janne AnderssonÖstra MX070 642 01 97
Annica EkengrenÖstra MX+46702422840
Jan LindsundÖsthammars MK0702587621
Jan-Einar OxelmarkNynäshamns MCK070-7233218
Christer trybomNmck0723307268
Isak HolmNMCK0725035768
Andreas HolmgrenMX Stockholm070 5098300
Stefan SkansMSK Hammaren0708236036
Christer WesterlundMSK Hammaren0703808850
Micke StrandberghMK ORION0708-846428
Peter WernerssonLinköpings MS070-512 71 36
Timmy wernerssonLinköpings MS070-397 81 90
Marcus MarteliissonGöta ms0736793304
Anders larssonGöta ms0729114360
Tobias janssonFinspångs MS0705832224
Roger SvenssonFinspångs MS070-3469883
M.BlaadBoxholm
Lasse EnanderÅtvidabergs MCK0734182039
Ove EkengrenArlanda MC070 620 99 94

2018-12-04
Inspiration och Workshop Ledarrekrytering
Många föreningar upplever att det är svårt att rekrytera ledare. Fler föreningar kämpar med utmaningen att det är få personer som gör många uppgifter. Därför vill vi bjuda in till en inspirerande workshop kring ämnet ledarrekrytering. Du och din förening får chans att ta del av tips och trix samt konkreta verktyg för att skapa en strategi att jobba med. Samt goda exempel för att lyckas i er rekrytering. Vi ser gärna att ni är minst två från er förening som kommer, för att kunna sätta igång med arbetet på plats.

Länk till anmälan,
https://www.sisuidrottsutbildarna.se/sokutbildning/?eventid=1169459&sisuorgid=28559


2018-12-04
Årets SM arrangör, Linköpings MS
Östra MX gratulerar till en välförtjänt utmärkelse från Svemo

Jonny Larsson mottog utmärkelsen från Svemos motocrosssektion


2018-11-01
Behåll ditt startnummer 2019
Nu kan du markera att ditt nummer ska behållas
Gå in på Fast nummer, Ändring fast nummer
Nytt för i år är att TA id måste anges
(Svemo ID som står på licensen)
Elitförare eller Tjej som behöver byta nummer?
1 februari rensar vi databasen.
Problem eller frågor?
Använd kontaktformuläret


2018-10-06
Östra MX lagserie 2018

Östra MX Serien 2018 Serien Div 1
1:a Västerås MK, 2:a Linköpings MS, 3:e Uppsala MK 1

Östra MX Serien 2018 Serien Div 2
1:a Gotlands MF, 2:a Haninge MK, SMK Vingåker

Östra MX Serien 2018 Bredd Div 1
1:a Uppsala MCK, MSK Hammaren, Uppsala MK 1

Östra MX Serien 2018 Bredd Div 2
1:a Värmdö MK, 2:a Rasbo MK, Katrineholms MCC

Alla lagresultat 2018 finns här.


Östra distriktet

Östra distriktet

Svemo Motocrossektion

Svemo Motocrossektion

9 months ago

Hej
Vi tävlade vid Göta Ms i lördags men tappade bort transpondern med hållare på någonstans på parkeringen. Numret är 74 43 281 o den är registrerad på Edvard Sand i Svemo ta.
Håkan Sand
070 300 37 01
... See MoreSee Less

View on Facebook

9 months ago

Transponder borttappad i lördags 18/8 på NNU tävlingen vid Göta Ms (nr: 74 43 281 ), troligen i depån.
Håkan
070 300 37 01
... See MoreSee Less

View on Facebook

1 years ago

Östra MX

www.facebook.com/groups/271191649722433/permalink/966514763523448/ ... See MoreSee Less

View on Facebook